Ból zęba? Idź do dentysty!

zębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologicznaNieskompl

Ból zęba? Idź do dentysty!

Protetyka stomatologiczna - definicja z Wikipedii

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna


Nieskomplikowane zabiegi stomatologii estetycznej

Podstawowe zabiegi stomatologii estetycznej wykonywane są bardzo szybko. Dlatego z takich zabiegów mogą korzystać nawet te osoby, które nie mogą poświęcić zbyt dużej ilości czasu na pobyty u dentysty. Trzeba również przyznać, że drobne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej są bardzo często wykonywane w czasie przygotowań przedślubnych, a nawet w czasie przygotowań do studniówki i matury. Takie szybko przeprowadzane zabiegi są zwykle nieskomplikowane, dlatego bardzo spokojnie mogą z nich korzystać również osoby niepełnoletnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przeprowadzanie takich zabiegów może się przerodzić w jakiegoś rodzaju uzależnienie, które zwłaszcza w młodym wieku staje się niebezpieczne.


Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka