Co chcesz i musisz wiedzieć o poligrafii?

szybko o druku.Druk wypukły, co to?Druk wypukły, wypukłodruk ? jedna z podstawowych, oprócz druku wklęsłego i płaskiego, technik graficznych, w której odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy

Co chcesz i musisz wiedzieć o poligrafii? etykiety spożywcze
Tworzone są wykorzystywane regularnie w procesie produkowaniu przeróżnych produktów. Produkcja takich etykiet spożywczych należy powierzać jedynie firmom z odpowiednimi atestami. Na szybko o druku.

Druk wypukły, co to?

Druk wypukły, wypukłodruk ? jedna z podstawowych, oprócz druku wklęsłego i płaskiego, technik graficznych, w której odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy drukowej. Jest to najstarsza technika graficzna.

Obecnie z technik druku wypukłego przemysłowo stosuje się przede wszystkim fleksografię oraz, szczególnie do zastosowań specjalnych, typografię. Zespoły fleksodrukowe są także stosowane do lakierowania. Typografia była powszechnie stosowaną techniką druku przed upowszechnieniem się urządzeń do naświetlania, które umożliwiły łatwe stosowanie druku offsetowego (druk płaski), który pozwala na uzyskanie lepszej jakości odbitek i jest bardziej ekonomiczny z innych względów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Druk_wypukły


Programy dla grafików

Programów do obróbki grafiki jest coraz więcej, od najpopularniejszego już Photoshop po mniej znane i darmowe jak Inkscape. Profesjonaliści używają zazwyczaj jednego czy dwóch sprawdzonych programów, co przekłada się na ich wysoką produktywność.

W pracy grafika czy operatora DTP potrzeba zazwyczaj programu do obróbki grafiki wektorowej oraz rastrowej. Do puli programów potrzebnych w takiej pracy można też zaliczyć edytory tekstu, programy dostarczone przez producentów sprzętu drukującego.


Po co nam standardy?

Standardy w każdej gałęzi przemysłu i biznesu są ważne. Wyobraźmy sobie, że kupujemy monitor i jego wejście nie pasuje do naszej karty graficznej, mimo że ma ten sam typ. Dlatego właśnie obowiązują pewne standardy.

W poligrafii i grafice również takie standardy występują- odpowiednie definicje kolorów CMYK- kluczowe dla odpowiedniego odwzorowania barw. Określone z góry dopuszczalne formaty druku ulotek i wizytówek, tak aby były wygodne i w miarę ujednolicone. Bez standardów nawet ulotki mogłyby być kompletnie nieczytelne i wręcz odpychające.