Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

ic nie stoi na przeszkodzie, żeby w nowoczesnych miejscowościach znajdowały się tzw. drzewa fotowoltaiczne. Mogą być one umieszczane na poboczach ulic oraz na chodnikach i pomiędzy domami. Mogą to być zarówno niewielkie drzewa, kt

Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej? baterie słoneczne

Umieszczanie ?drzew fotowoltaicznych? wśród różnych budynków

Miejscowości zwykle różnią się tym od miast, że nie są w nich stawiane duże galerie handlowe ani muzea czy teatry. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w nowoczesnych miejscowościach znajdowały się tzw. drzewa fotowoltaiczne. Mogą być one umieszczane na poboczach ulic oraz na chodnikach i pomiędzy domami. Mogą to być zarówno niewielkie drzewa, które nie będą tak widoczne, jak i potężne drzewa wychodzące bardzo ponad budynki. W miejscowościach bardzo często stawiane są domy szeregowe i domy bliźniacze, co stanowi ułatwienie dla montażu zbiorczych urządzeń fotowoltaicznych, a jednocześnie właściciele takich domów nie muszą tak skrupulatnie nadzorować ich budowy. Na takich domach mogą być montowane zarówno panele słoneczne, jak i kolektory słoneczne.


Definicja fotowoltaiki

Fotowoltaika (PV) - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu)1. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m?. Ogniwa te, przede wszystkim, są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Ważne fakty

Odnawialne źródła energii ? źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.

Odnawialne źródła energii zaspokajały w 2015 roku 9,6% zapotrzebowania ludzkości na energię według BP1, a według EIA ? 11%2, podczas gdy zgodnie z metodologią REN21, uwzględniającą dodatkowo ok. 9% użycia przez tradycyjne opalanie drewnem i innego typu biomasą, wskaźnik ten wyniósł 19%3. Od początku XXI wieku światowe inwestycje w odnawialne źródła energii rosną w sposób wykładniczy. Jest to spowodowane z jednej strony spadkiem ich cen, a z drugiej strony dopłatami wprowadzanymi przez wiele państw. Inwestycje te są przedmiotem toczącej się debaty. Zwolennicy odnawialnych źródeł energii wskazują na problemy związane ze spalaniem paliw kopalnych, stanowiących źródło ponad 85% energii dla ludzkości: zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie i wyczerpywanie się zasobów. Ich przeciwnicy wskazują na wysokie koszty, niestabilność produkowanej energii, dodatkowe koszty ekologiczne i wątpliwy wpływ na zużycie paliw kopalnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii