Czemu potrzebujemy geodetów?

ymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości. Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze poł

Czemu potrzebujemy geodetów? Kiedy będziemy potrzebowali usług typu ? W sumie zawsze gdy mamy do czynienia z działkami, budową czy przebudową istniejącego budynku.

Cytat z Wikipedii o tachometrze

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Droga kariery geodety

Zawód geodety to nie taka prosta rzecz, aby móc wykonywać ten zawód trzeba przede wszystkim pójść do odpowiedniej szkoły oraz zdać państwowe egzaminy. Do zadań geodety należą pomiary oraz ich przeliczanie i nanoszenie wyników na mapki geodezyjne, to zajęcie wymaga sporej wiedzy oraz zastosowania skomplikowanych obliczeń matematycznych, z którymi geodeta musi być zaznajomiony.

Ponad to, aby praktykować geodezję wyższa należy ukończyć studia w tym kierunku, które do najłatwiejszych nie należą, jednak warto pomyśleć o takim kierunku rozwoju swojej kariery. Ponieważ geodeci będą potrzebni wszędzie tam, gdzie cos się buduje oraz inwestuje.


Gdzie pracuje geodeta?

Praca geodety to nie tylko siedzenia za biurkiem i nanoszenie zmian na mapki, to również ciężka praca fizyczna, a jej biurkowa część też do łatwych i przyjemnych nie należy. Za biurkiem geodeta dokonuje skomplikowanych obliczeń, z danych, które pozyskał od swoich pracowników lub osobiście 'w terenie'. Nanoszenie kolejnych punktów zgodnie ze wszystkimi normami i zasadami wymaga maksymalnego skupienia.

W terenie znów wraz z całym osprzętem musi odnaleźć odpowiednie punkty kontrolne i zrobić wszelkie pomiary wg. tych punktów. Najgorszym przeciwnikiem geodety jest zła pogoda, ponieważ pomiary potrafią trwać godzinami, a przy złej pogodzie nawet dłużej.