Czym zajmują się geodeci?

w Polsce geodezja służy do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych p

Czym zajmują się geodeci? Kto w ogóle korzysta z usług geodetów? Z pewnością ludzie zajmujący się działkami, którzy firm wykonawczych szukają na rynku lokalnym: . O geodezji.

Geodezja a miernictwo

Co ciekawe jedynie w Polsce geodezja służy do określenia zarówno działu zajmującego się pomiarem dużych powierzchni oraz z technikami pomiarów małych powierzchni. W innych krajach używa się pojęcia mierniczy, które lepiej oddaje ogół wykonywanych prac, które u nas wykonuje geodeta, nie ważne czy jest on geodetą odpowiedzialnym za badanie dużych powierzchni czy jedynie mierniczym.

Geodezja miernicza ma zastosowanie przy realizacji zleceń indywidualnych, czyli wszelkie budowy czy inwestycje wymagają pełnej obsługi mierniczych zarówno przed, w trakcie jak i po.


Wykonanie mapy do celów projektowych

Mapa do celów projektowych to dokument sporządzany przez geodetę w celu uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcie. Bez niego nie można nic wybudować, ponieważ mapa do celów projektowych jest podstawą do wydania zezwolenia oraz stanowy bazę dla pracy innych specjalistów.

Mapa jest sporządzana po wydaniu przez urząd wstępnego pozwolenia na inwestycję, jednak ostateczne pozwoleni na budowę wymaga wykonania takiej mapki. Mapę geodeci opracowują na podstawie aktualnej mapy zasadniczej, a zawiera ona między innymi linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, usytuowanie zieleni oraz innych obiektów wokół danego terenu pod inwestycję. Jest to więc niezbędna usługa przy każdej budowie, więc nie należy pomijać jej ceny w planie inwestycji.


Definicja generalizacji mapy

Generalizacja kartograficzna, generalizacja mapy, uogólnienie mapy (łac. generalis ? powszechny, ogólny) ? w kartografii proces zmniejszania szczegółowości mapy podczas prac redakcyjnych związanych ze zmniejszaniem skali mapy1.

O generalizacji decyduje, oprócz skali, także przeznaczenie mapy. Np. treść mapy ściennej, którą ogląda się z dużej odległości, podlegać będzie większej generalizacji niż atlasu samochodowego w tej samej skali.

Generalizacja polega m.in. na upraszczaniu rysunku obiektów geograficznych (np. przebiegu linii brzegowej), stosowaniu różnego rodzaju symboli przedstawiających złożone struktury przestrzenne i ich cechy. Celem generalizacji jest dostosowanie mapy do danych potrzeb, zwiększenie jej czytelności itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Generalizacja_mapy