Energia słoneczna - jak ją wykorzystać?

XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie1. Globalne inwestycje w energię słoneczną w 2014 wyniosły 149,6 mld dolarów23. W 2015 roku łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych wynosiła 230 GW4(wzrost o 50 GW w stosunku do

Energia słoneczna - jak ją wykorzystać?

Energetyka słoneczna

Energetyka słoneczna ? gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Od początku XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie1. Globalne inwestycje w energię słoneczną w 2014 wyniosły 149,6 mld dolarów23. W 2015 roku łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych wynosiła 230 GW4(wzrost o 50 GW w stosunku do 2014 roku)5 i zaspokajały one 1% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna


Nowoczesna urbanistyka

W skład nowoczesnej urbanistyki wchodzą różnego rodzaju budynki, zarówno mieszkalne, jak i użytkowe. W miastach znajdują się również różne parkingi i powierzchnie zielone. Dlatego wygląd nowoczesnych miast jest bardzo zróżnicowany. Z jednej strony w miastach można podziwiać nowoczesne budynki i tzw. drzewa fotowoltaiczne, a z drugiej strony chodzić po zoo i przyglądać się zabytkom zieleni. Dlatego w różnych miejscach miast znajdują zastosowanie zarówno panele słoneczne, jak i kolektory słoneczne. Mogą być one zamieszczane na budynkach mieszkalnych i szkolnych, a także na galeriach handlowych i muzeach. Dzięki temu nowoczesne miasto może być miastem ekologicznym i oszczędnym.


Ważne fakty

Odnawialne źródła energii ? źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Takimi źródłami są między innymi wiatr, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, fale morskie i geotermia. Przeciwieństwem ich są nieodnawialne źródła energii, czyli źródła, których zasoby odtwarzają się bardzo powoli bądź wcale: ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny i uran.

Odnawialne źródła energii zaspokajały w 2015 roku 9,6% zapotrzebowania ludzkości na energię według BP1, a według EIA ? 11%2, podczas gdy zgodnie z metodologią REN21, uwzględniającą dodatkowo ok. 9% użycia przez tradycyjne opalanie drewnem i innego typu biomasą, wskaźnik ten wyniósł 19%3. Od początku XXI wieku światowe inwestycje w odnawialne źródła energii rosną w sposób wykładniczy. Jest to spowodowane z jednej strony spadkiem ich cen, a z drugiej strony dopłatami wprowadzanymi przez wiele państw. Inwestycje te są przedmiotem toczącej się debaty. Zwolennicy odnawialnych źródeł energii wskazują na problemy związane ze spalaniem paliw kopalnych, stanowiących źródło ponad 85% energii dla ludzkości: zanieczyszczenie środowiska, globalne ocieplenie i wyczerpywanie się zasobów. Ich przeciwnicy wskazują na wysokie koszty, niestabilność produkowanej energii, dodatkowe koszty ekologiczne i wątpliwy wpływ na zużycie paliw kopalnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii