Kilka ciekawostek o badaniach

tna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odb

Kilka ciekawostek o badaniach

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze

Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała. Należą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów). Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra. Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Koszty utrzymania endoskopów medycznych

Osoby decydujące się na zakup endoskopów zwykle bardzo zainteresowane są tym, jakie koszty będą związane z ich zakupem. Oczywiście prowadzenie przychodni wymaga posiadania endoskopów, dlatego ich zakup jest nieunikniony, jednak może się udać dokonać zakupu takich endoskopów po rozsądnej cenie. Dzięki temu będzie można spokojnie zajmować się obsługą przychodni i wykonywać wszystkie badania przewidziane do przeprowadzenia w konkretnej przychodni. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że również koszty związane z utrzymaniem endoskopów mogą być bardzo różne i są one uzależnione od tego, jak dobrej jakości endoskopy zostały zakupione oraz od tego, w jaki sposób są one wykorzystywane. Dlatego osoby posiadające endoskopy starają się utrzymywać je w dobrym stanie.


videoendoskopów gdzie rezygnuje się ze światłowodów

Mimo tego endoskopia rozwijała się i zaczęto wprowadzać nie będące już sztywnymi rurami, a posiadające pewną giętkość (dzięki przegubom). Pierwszy prawdziwie giętki endoskop wprowadzili w roku 1932 Rudolf Schindler (1888-1968) i Georg Wolf (1873-1938). W roku 1940 Bruce Kenamore wyprodukował endoskopowe kleszcze biopsyjne do pobierania materiału do badań histopatologicznych. Opisane endoskopy opierały się na systemie soczewek i źródle światła w końcówce aparatu. Ograniczało to w znacznym stopniu giętkość aparatu i zakres możliwych badań. W maju 1957 Basil Hirschowitz na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Gastroskopowego w Colorado Springs przedstawił endoskop zbudowany z włókien światłowodowych z tzw. zimnym źródłem światła czyli silną żarówką położoną poza aparatem, której światło przewodzone było do obiektu badanego także poprzez światłowody. Otworzyła się nowa era endoskopii. Następnym krokiem było wprowadzenie w latach 90. XX w. videoendoskopów, gdzie rezygnuje się ze światłowodów na rzecz miniaturowej kamery CCD, umieszczanej na wprowadzanym do pacjenta końcu endoskopu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia