Krótki tekst o przemyśle spożywczym

ieczne jest niskooporowe toczenie. Działają one w ten sposób, że między dwoma metalowymi pierścieniami umieszczone są metalowe kulki lub walce. To właśnie te kulki umożliwiają łatwe przemieszczanie dwóch pierścieni względem siebi

Krótki tekst o przemyśle spożywczym Przemysł spożywczy potrzebuje specjalnych środków do kontaktu z żywnością. Sprawdź o jakie preparaty chodzi

Smary w łożyskach

Łożyska są stosowane wszędzie tam...gdzie konieczne jest niskooporowe toczenie. Działają one w ten sposób, że między dwoma metalowymi pierścieniami umieszczone są metalowe kulki lub walce. To właśnie te kulki umożliwiają łatwe przemieszczanie dwóch pierścieni względem siebie. Łożysko bez smaru bardzo szybko by się zatarło na skutek działania sił tarcia.

To właśnie smary łożyskowe zapewniają gładką i bezawaryjną pracę łożysk - nawet pod bardzo dużym obciążeniem. Takie smary stosuje się w łożyskach kół samochodowych i w maszynach przemysłowych.

Smar łożyskowy musi się charakteryzować wysokimi parametrami odporności na wysokie temperatury bo łożysko podczas pracy potrafi się rozgrzać do kilkuset stopni. Jeśli smar nie był by odporny to natychmiast stracił by właściwości smarne i łożysko by się zatarło. Co w oczywisty sposób prowadziło by do jego uszkodzenia i unieruchomienia samochodu lub maszyny.


Smarowanie olejem

Wiele maszyn do swojej pracy wymaga smarowania substancjami smarnymi o niskiej gęstości - płynnymi olejami. Każdy rodzaj oleju charakteryzuje się różnymi parametrami gęstości i różnymi właściwościami smarnymi.

Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi maszynami smarowanymi olejami są silniki spalinowe stosowane w samochodach. Oleje silnikowe mają różne parametry. Zadaniem oleju jest smarowanie ruchomych elementów silnika oraz uszczelnianie komór spalania cylindrów silnika.

Właśnie dlatego tak istotne jest prawidłowe dobranie parametrów gęstości oleju. Olej silnikowy oprócz samego smarowania spełnia rolę chłodziwa wewnątrz silnika, jest to szczególnie istotne w silnikach turbodoładowanych gdzie stosuje się mechanizm natrysku oleju na spód tłoka właśnie w celu jego schłodzenia. Dla jeszcze lepszej efektywności stosuje się zewnętrzną chłodnice oleju.
w tym miejscu warto wspomnieć o tym jak ważna dla takiego silnika jest wysoka jakość oleju - po dłuższej pracy w warunkach wysokiej temperatury olej traci swoje właściwości - im lepszy olej tym dłużej swoje parametry utrzyma.


Co to jest olej penetrujący?

Czym jest ten tajemniczy olej penetrujący i na czym polega owo penetrowanie?

Każdy kto miał okazję popracować pod podwoziem samochodu wie jakim problemem jest odkręcenie zardzewiałych śrub (nakrętek lub samych śrub). Trudność w odkręceniu takiej śruby spowodowana jest wypełnieniem gwintu poprzez korozję - to łączy materiał nakrętki oraz śruby.

W tym momencie właśnie do gry wchodzą oleje penetrujące - problematyczną śrubę należy spryskać takim olejem i pozostawić na kilkanaście minut. W tym czasie olej będzie wnikał w przestrzenie skorodowanego gwintu. Dzięki właściwościom smarnym ułatwia to odkręcenie takiej śruby.