Nieruchomości - kilka ważnych kwestii

1, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na własny rachunek i ryzyko. Praca zarządcy polega na analizie, monitorowaniu czynników od których jest uzależnione prowadzenie racjonalnej gospodarki nieruchomości

Nieruchomości -  kilka ważnych kwestii rzeczoznawca majątkowy Kraków

Zarządca nieruchomości

Zarządca nieruchomościami ? osoba fizyczna posiadająca licencję zarządcy nieruchomości nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami1, prowadząca działalność w zakresie zarządzania nieruchomościami na własny rachunek i ryzyko. Praca zarządcy polega na analizie, monitorowaniu czynników od których jest uzależnione prowadzenie racjonalnej gospodarki nieruchomością i podejmowaniu stosownych decyzji mających wpływ na bieżące a także przyszłe planowanie jak najbardziej efektywnego wykorzystania będącej w gestii zarządcy nieruchomości. Wiedza, profesjonalne przygotowanie, nabyta praktyka zarządcy daje gwarancję osiągnięcia spodziewanego zysku z danej nieruchomości z pożytkiem dla całej społeczności mieszkającej w zarządzanym przez niego budynku (według UGN Art. 184 p.2).

Po wejściu w 2013 r. tzw. "ustawy deregulacyjnej" wykonywanie zarządzania nieruchomościami nie wymaga już licencji, a jedynie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej2 (poza oczywiście kwestiami związanymi z rejestracją działalności gospodarczej, zależnymi od jej formy). Z uwagi na wprowadzoną tzw. "ustawę deregulacyjną" została powołana 07.04.2014 r. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami www.kign.pl , która jest największą ogólnopolską organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą przedsiębiorców związanych z zarządzaniem nieruchomościami i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami, w tym ich związki oraz inne organizacje i jednostki organizacyjne o statusie przedsiębiorcy. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami wydaje branżowe licencje zarządcy nieruchomości i pośrednika w obrocie nieruchomościami. Izba prowadzi również Centralny Rejestr Zarządców Nieruchomości oraz Centralny Rejestr Pośredników w Obrocie Nieruchomościami www.kign.pl Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami prowadzi również ogólnopolski Rejestr Zarządców Sądowych (Przymusowych).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dca_nieruchomo%C5%9Bci


Kredyt hipoteczny a wartość zabezpieczenia

Wycena nieruchomości odbywa się zawsze podczas udzielania kredytu hipotecznego. Bank przysyła swojego rzeczoznawcę, jednak nie zawsze możemy być usatysfakcjonowani taką wyceną - może być dla nas, kredytobiorców niekorzystna. Prawdę mówiąc nie wiem, czy w tej sytuacji nie można samodzielnie zamówić wyceny rzeczoznawcy specjalizującego się w nieruchomościach - byłoby to uczciwe podejście wobec klienta banku. Jednak ja wiemy - każdy bank ma swoja politykę kredytową, zasady udzielania kredytu hipotecznego są różne. Tak więc jeśli wycena mieszkania jest niekorzystna (bo znacznie niższa od ofertowej) to warto spróbować przejść się do konkurencji.


A może do remontu?

Przeszukując oferty na rynku nieruchomości często trafiamy na różnego typu okazje, czyli mieszkania o niskiej cenie. Zwykle są to nieruchomości położone na wsi albo w dzielnicach peryferyjnych albo też mieszkania do remontu. Wiele osób słysząc o mieszkaniu do remontu nabiera od razu złych skojarzeń. Jest sprawą oczywistą, że dużo lepiej ogląda się w Internecie te oferty, które mają zdjęcia z pięknymi wnętrzami.

Oferty z mieszkaniami do remontu są w ogóle bez fotografii albo posiadają zdjęcia, które nie zachęcają do zakupu. Tymczasem mieszkanie do remontu może być naprawdę korzystną inwestycją. O takim wyborze powinny pomyśleć przede wszystkim te osoby, które potrafią samodzielnie wykonać wiele prac remontowych. Najważniejszą jednak zaletą takiego mieszkania jest fakt, że można od podstaw i w całości urządzić mieszkanie po swojemu. Kupujących jednak często przerażają przyszłe koszty.

Mieszkanie do remontu to konieczność wymiany instalacji, często także demontażu płytek czy podłóg. Plusem jest jednak fakt, że przy okazji przeprowadzania generalnego remontu można zupełnie zmienić układ pomieszczeń. Poza tym takie mieszkania są dużo tańsze. W rezultacie po remoncie i wykończeniu pomieszczeń często okazuje się, że była to opłacalna inwestycja.