Plotery frezujące do aluminium

ich liczba jest ustalona. Oddzielony w czasie obróbki naddatek materiału zamieniony zostaje na wióry, a wykonywany proces przeprowadza się na obrabiarkach. Sposoby realizacji obróbki wiórowej: frezowanie ? kształtowanie

Plotery frezujące do aluminium

Obróbka wiórowa - Wikipedia

Obróbka wiórowa ? rodzaj obróbki skrawaniem polegający na usuwaniu nadmiaru materiału narzędziami skrawającymi, których ostrza mają zdefiniowaną geometrię, a ich liczba jest ustalona. Oddzielony w czasie obróbki naddatek materiału zamieniony zostaje na wióry, a wykonywany proces przeprowadza się na obrabiarkach.

Sposoby realizacji obróbki wiórowej:

frezowanie ? kształtowanie płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych
toczenie ? do obróbki powierzchni obrotowych zewnętrznych i wewnętrznych
wytaczanie ? do obróbki powierzchni wewnętrznych
wiercenie ? wykonywanie otworów
rozwiercanie ? wykańczanie otworów walcowych
powiercanie ? powiększanie otworów walcowych
przeciąganie i przepychanie ? wykańczanie otworów niewalcowych
struganie i dłutowanie ? obróbka narzędziem wykonującym ruch posuwisto-zwrotny

Rodzaje obróbki wiórowej:

zgrubna
średnio dokładna
dokładna
bardzo dokładna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Obr%C3%B3bka_wi%C3%B3rowa


Zasada działania maszyn roboczych sterowanych numerycznie

Absolutnie wszystkie sektory gospodarki rozwijają się w niesamowitym tempie, co widać na każdym kroku podczas dnia codziennego. Skupmy się jednak na jednej z nich, a mianowicie na inżynierii produkcji, w której co rusz pojawiają się zupełnie nowe rozwiązania. Przede wszystkim, są to obrabiarki sterowany numerycznie stanowiące prawdziwą rewolucję w tym obszarze gospodarki. Jak się okazuje, wystarczy tylko i wyłącznie komputerowy model 3D do tego, aby zrealizować pożądane operacje zgodnie z tym, jak ma wyglądać wyrób gotowy. Ponadto, sterowanie oraz obsługa tej maszyny odbywa się w pełni poprzez specjalne przyciski, a nie w sposób mechaniczny.


Jak modelować pod katem ploterów frezujących

W trakcie pracy z maszynami CNC, możemy nie natknąć się ani razu na problem związany z modelem - przeważnie są to małe elementy o nikłym stopniu skomplikowania. Co się dzieje, kiedy jednak chcemy wyfrezować coś bardziej złożonego? Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, nie należy podchodzić do modelu tylko pod kątem wykorzystania docelowego, jako elementu maszyny czy konstrukcji. Musimy go tak zaprojektować, żeby stadium pośrednie - wykonanie na ploterze frezującym - również było możliwe.

Jeśli element ma skomplikowane wnętrze, prawdopodobnie trzeba będzie to rozdzielić na dwa podzespoły. Jeśli ma niestabilny kształt, na przykład kuli, trzeba będzie w projekcie dorobić tymczasowe podpórki. to samo w przypadku kształtu który sam nie utrzyma swojej wagi.

Wierzcie mi, warto pamiętać o tych rzeczach, nigdy nie wiadomo kiedy dostaniecie do wykonania element przy którym się one przydadzą.