Postaw na siebie - idź do fryzjera i kosmetyczki

tej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną.

Postaw na siebie - idź do fryzjera i kosmetyczki

Kosmetologia - poznaj znaczenie

Kosmetologia, kosmetyka lekarska (łac. cosmetologia) ? dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Celem tych działań jest zwiększanie za pomocą środków kosmetycznych atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego. Nazwa dyscypliny wywodzi się od greckich słów kosmetes ? sługa toaletowy i kosmetikos ? upiększający, a według innych badaczy od greckiego słowa kosmos, które oznacza porządek, ład, ozdobę.1 W zakresie poznawczo-opisowym kosmetologia opiera się na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, biologii, biofizyki, medycyny), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii.2 W zakresie interwencyjnym kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, a poprawę atrakcyjności fizycznej ciała człowieka osiąga metodami nieinwazyjnymi ? kosmetykami, zabiegami pielęgnacyjnymi, interwencjami dietetycznymi, rehabilitacją. Jednak w pierwszym rzędzie służy ona utrzymywaniu, przywracaniu bądź poprawie wyglądu zewnętrznego, a nie utrzymywaniu, przywracaniu czy poprawie funkcji organizmu, jak dzieje się w przypadku rehabilitacji lub dietetyki.3 Kosmetologia jest również powiązana z metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi, medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmetologia


Peeling i inne zabiegi kosmetyczne

Jeżeli mówimy o pielęgnacji ciała zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, których na rynku oferuje się obecnie wiele. Mogą być to zabiegi na różne partie naszego ciała: nie tylko na twarz, ale także na dłonie czy uda. Jakie są to zabiegi? Popularne to chociażby peeling, który służy złuszczaniu skóry, ale także mezoterapia, czy zabieg liftingujący. Oczyszczanie, rozjaśnianie, nawilżanie, to kolejne przykłady takich zabiegów. Poza tym nie można nie wspomnieć o różnego rodzaju masażach mających antystresowe i pobudzające działanie. Dodatkowo zabiegi kosmetyczne polegają na regulowaniu czy to kolorytu cery, czy wyglądu chociażby brwi, jak też na wygładzaniu skóry.


Epilacja - definicja zabiegu

Epilacja ? czasowe lub trwałe pozbawienie skóry owłosienia, co może być skutkiem celowego działania (np. zabiegu kosmetycznego) lub działania ubocznego (np. działania promieniowania jonizującego, chemikaliów, leków).

W zabiegu epilacji włos usuwany jest wraz z korzeniami (cebulkami) w odróżnieniu od depilacji, gdzie cebulki zostają w skórze1.

W przeciwieństwie do depilacji, którą najczęściej wykonuje się w domu1, epilacja zazwyczaj wymaga udania się do zakładu kosmetycznego.

Przeprowadza się różne rodzaje epilacji:

depilacja laserowa ? usuwanie włosów za pomocą lasera o odpowiedniej długości fali1, światło laserowe zamieniane jest na ciepło, które niszczy włos1
elektrokoagulacja
elektroliza ? w cebulkę wbija się igłę, przez którą płynie stały prąd galwaniczny
fotoepilacja ? usuwanie włosów przy pomocy impulsów świetlnych, które uszkadzają włos
termoliza ? metoda podobna do elektrolizy, jednak używa się tu prądu zmiennego
ultradźwięki ? drgania spowodowane dźwiękami pozwalają, by w mieszki włosowe wpłynęła substancja aktywna, która niszczy włosy wraz z cebulkami
Wadyedytuj
Każdy włos należy usuwać pojedynczo, przez co zabiegi mogą być dość długie. Zazwyczaj na zabieg trzeba udać się powtórnie (czasem nawet kilka razy), by usunąć włosy, które w momencie zabiegu nie były w stanie wzrostu1. Kolejną wadą jest bolesność. Zabiegi mogą podrażnić skórę i spowodować krótkotrwałe opuchnięcia, a także bąble1. Jest to również metoda droga.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Epilacja