Statystyczne badania w farmaceutyce

naukowego do prowadzenia badań. W pierwszym znaczeniu metoda naukowa to ogół czynności i sposobów niezbędnych do rozwiązywania problemów naukowych, do tworzenia prac naukowych i do oceny wyników tych działań. W jej obrębie mie

Statystyczne badania w farmaceutyce

Czym jest metoda naukowa? Cytat z Wikipedii

Jako metodę naukową rozumie się:

całokształt sposobów badawczego docierania do prawdy i pojęciowego przedstawiania jej,
sposób uzyskiwania materiału naukowego do prowadzenia badań.
W pierwszym znaczeniu metoda naukowa to ogół czynności i sposobów niezbędnych do rozwiązywania problemów naukowych, do tworzenia prac naukowych i do oceny wyników tych działań.

W jej obrębie mieści się metoda badań naukowych, rozumiana jako sposób zdobywania materiałów do badań, stanowiących podstawę do opracowania teoretycznego, do rozwiązania problemu naukowego, a w końcu ? do napisania pracy naukowej. Metody badań stosowane do rozwiązania określonego problemu nazywane są metodami roboczymi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_naukowa


Analiza danych

Zbieranie danych do wykorzystania przez firmy farmaceutyczne może odbywać się na różne sposoby w zależności od potrzeb klienta. Firmy zajmujące się zbieraniem danych zatrudniają ekspertów z tej dziedziny aby jak najdokładniej zbierać i analizować dane.

Sama analiza zebranych danych jest trudniejszą częścią niż ich zbieranie. Od sposobu zarządzania zebranymi danymi zależy czytelność wyników. Analityk musie nie tylko wykonać odpowiednie operację na zbiorze danych, ale także zdecydować które zbiory są najważniejsze. Z pewnością nie jest to proste zadanie dla początkującego e tej branży.


Metody statystyczne - Wikipedia

Metody statystyczne stosuje się wszędzie tam, gdzie chodzi o poznanie prawidłowości w zakresie zjawisk masowych ? tam, gdzie bada się problemy demograficzne, ekonomiczne, socjologiczne; choć także w innych naukach. Metoda statystyczna jest jedną z metod badań naukowych.

Działania statystyczne stosuje się do opisu zjawisk masowych. Zestawienia danych do opisu zjawisk masowych dostarczają między innymi urzędy statystyczne przez spisy powszechne. Zestawienia te mają postać tabel, z których można dowiedzieć się, w jakim procencie dane zjawisko występuje; tabel publikowanych między innymi w rocznikach statystycznych.

Dzięki owym danym można ustalić zmienność zjawisk masowych, tendencji ich przekształceń w czasie. Sporządza się w tym celu wykresy, ilustrujące krzywą rozwoju danego zjawiska czy też to, jaką część większej całości stanowi. Część danych dostarcza badanie metodą grup reprezentatywnych: zbiera się dane nie od wszystkich, ale od odpowiednio wybranej grupy, określanej jako grupa reprezentatywna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Statystyka