Stwardnienie rozsiane, czym jest i jak się je leczy?

o tej choroby. Interferon beta jest obecnie stosowany w Europie oraz Japonii, gdzie pomaga setkom pacjentów powstrzymać rozwój choroby. Leczenie w ramach programu NFZ trwa dwa, trzy lata, po tym czasie należy samemu opłacać 100

Stwardnienie rozsiane, czym jest i jak się je leczy?

Czym leczyć SM?

Skutecznych metod leczenia SM jest kilka i należą do nich między innymi interferony, które uznawane są za najskuteczniejszą dzisiaj metodę leczenia objawowego tej choroby. Interferon beta jest obecnie stosowany w Europie oraz Japonii, gdzie pomaga setkom pacjentów powstrzymać rozwój choroby.

Leczenie w ramach programu NFZ trwa dwa, trzy lata, po tym czasie należy samemu opłacać 100% ceny leków. To samo tyczy się osób powyżej 40 roku życia, leki dla takich chorych nie są refundowane.


Trudna diagnoza choroby układu nerwowego

Choroby demielinizacyjne to zespół chorób, które atakują układ nerwowy chorego i powodują szereg nieprzyjemnych objawów. Niestety większość z tych chorób nie jest uleczalna, można jedynie opóźnić ich rozwój poprzez odpowiednie leki.

Większość z tych chorób nie ma określonych przyczyn, są chorobami tzw. idiopatycznymi. Do postawienia odpowiedniej diagnozy w przypadku którejkolwiek z tych chorób potrzeba szeregu badań przeprowadzonych przez specjalistów neurologii. Poprawna diagnoza jednej z tych chorób jest dość ciężka i łatwo można postawić błędną diagnozę.


Przyczyny SM różne teorie

Stwardnienie rozsiane to choroba o nieznanym podłożu, jednak istnieje wiele teorii lekarzy badających tą chorobę od lat. Jedną z tych teorii jest, że SM to choroba autoimmunologiczna. Czyli taka, w której układ odpornościowy atakuje komórki własnego ciała, w tym przypadku układu nerwowego.

Są również teorie, które wskazują na podłoże w postaci niedoboru witaminy D, zwłaszcza w dzieciństwie lub na niewydolność żylną w obrębie mózg-rdzeń kręgowy.